NX-A10WAM-P16XBC0-0000
NX-A10WAM-P16XBC0-0000
Ranger Series Pin and Socket Connectors from Amphenol PIO | DigiKey
NX-A10WAM-P16XBC0-0000
DigiKey Part Number
1967-NX-A10WAM-P16XBC0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX-A10WAM-P16XBC0-0000
Description
CONN PLUG MALE 16POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
16
Voltage Rating
750V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.276" (7.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C