PT06SE-18-32S(SR)
DigiKey Part Number
PT06SE18-32S(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-18-32S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Sealed
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
32
Shielding
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
18-32
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C