PT02SE-20-16P
DigiKey Part Number
PT02SE20-16P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT02SE-20-16P
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
20-16
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C