PT02SE-14-18P
DigiKey Part Number
PT02SE-14-18P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT02SE-14-18P
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Sealed
Number of Positions
18
Shielding
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-18
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C