SFW24R-1STE1LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SFW24R-1STE1LF |
Description | CONN FFC FPC BOTTOM 24POS 1MM RA |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SFW24R-1STE1LF Models |
Category | Cable End Type Straight |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 100V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Number of Positions 24 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Current Rating (Amps) 1A |
Termination Solder | Housing Color Brown |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Mating Cycles 20 |
Height Above Board 0.106" (2.70mm) | Base Product Number |