SFV20R-2STBE1HLF
DigiKey Part Number
609-6066-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-6066-1-ND - Cut Tape (CT)
609-6066-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV20R-2STBE1HLF
Description
CONN FFC FPC TOP 20POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV20R-2STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
20
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Beige
Height Above Board
0.071" (1.80mm)