HM2P09PDJ1N5N9LF
DigiKey Part Number
HM2P09PDJ1N5N9LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM2P09PDJ1N5N9LF
Description
CONN HEADER 66POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
66 (55 + 11 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HM2P09PDJ1N5N9LF Models
Category
Number of Rows
5 + 1
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
1.5 A
Connector Style
C 11
Voltage Rating
750Vrms
Number of Positions
66 (55 + 11 Ground)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Features
Board Guide
Pitch
0.079" (2.00mm)