DDP50P464TXLF
DigiKey Part Number
DDP50P464TXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDP50P464TXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Wire Wrap
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
3
Voltage Rating
1000V
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C