DD50S565MTLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DD50S565MTLF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DD50S565MTLF |
Description | CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DD50S565MTLF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold, GXT™ |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Backset Spacing 0.370" (9.40mm) |
Number of Positions | Features Mounting Brackets |
Number of Rows 3 | Voltage Rating 300V |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) | Contact Material Phosphor Bronze |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |