DCV37S365GTLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CONEC
In Stock: 0
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DCV37S365GTLF
DigiKey Part Number
DCV37S365GTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCV37S365GTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCV37S365GTLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C