DCM37S343 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 3
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 195
In Stock: 1
In Stock: 0
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 420
In Stock: 981
Image for DCM37S343 is not available
DCM37S343
DigiKey Part Number
DCM37S343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCM37S343
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DCM37S343 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
Harsh Environment
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C