Image for DCM21WA4SN is not available
DCM21WA4SN
DigiKey Part Number
DCM21WA4SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCM21WA4SN
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCM21WA4SN Models
Category
Contact Type
Signal and Power (Not Included)
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C