DC8W8S500G30LF
DigiKey Part Number
DC8W8S500G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC8W8S500G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 8POS R/A SOLDER
Detailed Description
8 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DC8W8S500G30LF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C