DAV7W2S500G30LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
DAV7W2S500G30LF
DigiKey Part Number
DAV7W2S500G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV7W2S500G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 7POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DAV7W2S500G30LF Models
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C