DAV7W2P343G30LF
DigiKey Part Number
DAV7W2P343G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV7W2P343G30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 7POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DAV7W2P343G30LF Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C