DAV3W3P500G40LF
DigiKey Part Number
DAV3W3P500G40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV3W3P500G40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DAV3W3P500G40LF Models
Current Rating (Amps)
40A
Connector Style
Backset Spacing
0.458" (11.64mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C