DAV3W3P500G30LF
DigiKey Part Number
DAV3W3P500G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV3W3P500G30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DAV3W3P500G30LF Models
Current Rating (Amps)
30A
Connector Style
Backset Spacing
0.458" (11.64mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C