DAP15S565CTLF
DigiKey Part Number
DAP15S565CTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAP15S565CTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DAP15S565CTLF Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C