DAO3W3P300G40LF
DigiKey Part Number
DAO3W3P300G40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAO3W3P300G40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAO3W3P300G40LF Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C