DAM15S500
DigiKey Part Number
DAM15S500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15S500
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAM15S500 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C