DAL3V3S543G40LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DAL3V3S543G40LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAL3V3S543G40LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 3POS R/A SOLDER |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DAL3V3S543G40LF Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (M3) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 40A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Male Pins | Features Board Lock, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 1 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 3W3 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |