Image for DA3W3P300A30LF is not available
DA3W3P300A30LF
DigiKey Part Number
DA3W3P300A30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA3W3P300A30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Power
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C