DA3V3P500G40LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DA3V3P500G40LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DA3V3P500G40LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DA3V3P500G40LF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 40A |
Connector Style | Backset Spacing 0.458" (11.64mm) |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 1 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 3W3 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |