D37S13A4GV00LF
DigiKey Part Number
D37S13A4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S13A4GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D37S13A4GV00LF Models
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C