74983-102001LF
DigiKey Part Number
609-2497-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74983-102001LF
Description
CONN HDR HIGH SPEED 108POS PCB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
108 Connector Header, Male Pins Through Hole Natural High Speed
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
74983-102001LF Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Termination
Press-Fit
Series
Contact Layout, Typical
96 Signal, 12 Ground
Packaging
Tube
Features
Shielded
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
High Speed
Color
Natural
Number of Positions
108
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C