54020-32030LF
DigiKey Part Number
609-4704-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
54020-32030LF
Description
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 (2 x 7, 2 x 9) Pos PLCC Socket Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
54020-32030LF Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Type
PLCC
Contact Material - Post
Copper Alloy
Number of Positions or Pins (Grid)
32 (2 x 7, 2 x 9)
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Tin
Termination Post Length
0.126" (3.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material - Mating
Copper Alloy
Current Rating (Amps)
1 A
Mounting Type
Through Hole
Contact Resistance
20mOhm