L77DA15SOL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 633
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 615
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 3.061
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Image for L77DA15SOL2 is not available
L77DA15SOL2
DigiKey Part Number
L77DA15SOL2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DA15SOL2
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
L77DA15SOL2 Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C