SFW12R-5STE1LF
DigiKey Part Number
609-SFW12R-5STE1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW12R-5STE1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFW12R-5STE1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW12R-5STE1LF
Description
CONN CIC BOTTOM 12POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position CIC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFW12R-5STE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Flat Flex Type
CIC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.106" (2.70mm)