SFW12R-1STE9LF
DigiKey Part Number
609-SFW12R-1STE9LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW12R-1STE9LFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW12R-1STE9LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 12POS 1MM RA
Customer Reference
Detailed Description
12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Part Status
Obsolete
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.106" (2.70mm)