SFV10R-1STE1HLF
DigiKey Part Number
609-4305-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4305-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4305-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV10R-1STE1HLF
Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFV10R-1STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.071" (1.80mm)