ICD15S13E6GL00LF
DigiKey Part Number
ICD15S13E6GL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICD15S13E6GL00LF
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
ICD15S13E6GL00LF Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C