HLW14R-2C7LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-1826-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HLW14R-2C7LF |
Description | CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 14 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HLW14R-2C7LF Models |
Category | Cable End Type Straight, Tapered |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Tin |
Packaging Tray | Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
Part Status Active | Voltage Rating 100V |
Flat Flex Type FFC, FPC | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Mounting Type Through Hole, Right Angle | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector/Contact Type Contacts, Top | Current Rating (Amps) 1A |
Number of Positions 14 | Housing Color Black |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Actuator Color Black |
Termination Kinked Pin | Mating Cycles 30 |
FFC, FCB Thickness 0.30mm, 0.33mm | Base Product Number |
Height Above Board 0.154" (3.90mm) |