DEM09S300 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-6077-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DEM09S300 |
Description | CONN D-SUB RCPT 9POS VERT SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DEM09S300 Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Contact Material Phosphor Bronze |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |