Image for DDM50P400 is not available
DDM50P400
DigiKey Part Number
DDM50P400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDM50P400
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DDM50P400 Models
Termination
Wire Wrap
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C