DBV5W5P80C6M40LF
DigiKey Part Number
DBV5W5P80C6M40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBV5W5P80C6M40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 5P R/A PRESS-FIT
Detailed Description
5 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DBV5W5P80C6M40LF Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Press-Fit
Current Rating (Amps)
40A
Connector Style
Backset Spacing
0.374" (9.50mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C