DBO17W2P700G30LF
DigiKey Part Number
DBO17W2P700G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBO17W2P700G30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBO17W2P700G30LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C