DAPV15S565GTLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2831-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAPV15S565GTLF |
Description | CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DAPV15S565GTLF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold, GXT™ |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Backset Spacing 0.406" (10.30mm) |
Number of Positions | Features Board Lock |
Number of Rows 2 | Voltage Rating 1000V |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |