D50S91C6GV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 432
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D50S91C6GV00LF
DigiKey Part Number
D50S91C6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S91C6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D50S91C6GV00LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C