D37S13F6GL00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 37
In Stock: 28
Amphenol CS (Commercial Products)
Image for D37S13F6GL00LF is not available
D37S13F6GL00LF
DigiKey Part Number
D37S13F6GL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S13F6GL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C