D37S13B4GX00LF
DigiKey Part Number
D37S13B4GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S13B4GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D37S13B4GX00LF Models
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyester
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C