D37S13A6GX00LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 1
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D37S13A6GX00LF
D37S13A6GX00LF
D37S13A6GX00LF
DigiKey Part Number
609-6503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S13A6GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37S13A6GX00LF Models
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C