D37S13A6GV00LF
DigiKey Part Number
D37S13A6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S13A6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D37S13A6GV00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Part Status
Active
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Style
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C