Image for D37P91C6PI9CLF is not available
D37P91C6PI9CLF
DigiKey Part Number
D37P91C6PI9CLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P91C6PI9CLF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C