D37P13A6RX09LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D37P13A6RX09LF
DigiKey Part Number
D37P13A6RX09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P13A6RX09LF
Description
CONN D-SUB PLG 37P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
D37P13A6RX09LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Operating Temperature
-55°C