D25P24A4GI00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 93
In Stock: 553
In Stock: 4
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 306
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 394
In Stock: 795
In Stock: 484
Image for D25P24A4GI00LF is not available
D25P24A4GI00LF
DigiKey Part Number
D25P24A4GI00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P24A4GI00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D25P24A4GI00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C