D15S24A4PL00LF
DigiKey Part Number
D15S24A4PL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S24A4PL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D15S24A4PL00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C