D15P91C4GV00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 784
Datasheet
Image for D15P91C4GV00 is not available
D15P91C4GV00
DigiKey Part Number
D15P91C4GV00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P91C4GV00
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT PRESS
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C