98417-G61-44ULF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 44 position 0.079" (2.00mm)
98417-G61-44ULF
DigiKey Part Number
98417-G61-44ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98417-G61-44ULF
Description
CONN HEADER R/A 44POS 2MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
98417-G61-44ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)