98401-101-20LF
DigiKey Part Number
98401-101-20LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98401-101-20LF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
98401-101-20LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Insulation Height
0.084" (2.14mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A