98401-101-14LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 1.660
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 941
Connector Header Surface Mount 14 position 0.100" (2.54mm)
98401-101-14LF
DigiKey Part Number
98401-101-14LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98401-101-14LF
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
98401-101-14LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Insulation Height
0.084" (2.14mm)
Packaging
Bag
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A